צביעה בתנור בארונות מטבח וברהיטים בהתאמה אישית

באם תבחרו בארונות מטבח פרובנס, ארונות מטבח כפרי, ארונות  אמבטיה, מזנון לסלון או אפילו כל סוג של ריהוט משרדי וריהוט לחדר שינה, חשוב שתדרשו צביעת רהיטים בתנור. תהליך זה מאפשר להעניק לרהיטים מראה עיצובי חלק ונקי ולבצע חריטות ייחודיות לידיות הארונות בהתאמה אישית.

על מנת להבין יותר טוב את התהליך שהארונות המטבח או הרהיטים שלכם עוברים חשוב להבין את התהליך.

צבע בתנור ברהיטי יוקרה

אחוז גבוה מרהיטי היוקרה עובר הליך צבע הנפוץ בשמו צבע בתנור. תנור צבע הוא בעצם חדר נקי עם סירקולציה של אוויר מסונן שנכנס מחלקו העליון ויוצא מחלקו התחתון. המילה תנור מעט מטעה כי השימוש בחימום היא רק בימים הקרים של החורף בהם מחממים את החדר לטמפ' של 25-35 מעלות וזאת כדי לזרז את תהליך הייבוש.

כיצד מקבלים צבע ברמה הגבוהה במטבחים ובריהוט יוקרתי?:

כדי לקבל צבע ברמה הגבוהה ביותר צריך לעבור דרך כל השלבים מבלי "להתפשר :

צבע בדר"כ יהיה על עץ או על mdf, במידה ורוצים לצבוע עץ זה אפשרי וצריך להבין שאם מדובר בצבע אטום, עדיף לצבוע mdf. עץ טבעי כדאי לצבוע כאשר מחפשים מראה של רהיט משופשף. באם החלטתם ללכת על חדר ארונות בלוק מסויים או חדר שינה מעוצב בלוק אחר, חשוב לדעת ולהבין את התהליך.

צבע אפוקסי או צבע בתנור או צבע אקרילי או צבע פוליאוריטני, הם כולם מושגים שמתייחסים כמעט לאותו מוצר.

שלבי העבודה:

שלבי עבודה בתהליך צביעה בצבע אטום 0-30 או 100 % ברק:

 

1.בחירת החומר העדיפה תהיה mdf ירוק או חום שמשקלו הסגולי מעל 850 ק"ג לקוב וזאת כדי שהחומר יספוג כמה שפחות נוזלים בתהליך

2. השלב הראשון יהיה ליטוש מקדים. את הליטוש החלק יש לבצע טרם צבע יסוד, עד רמת גרעין של 400 לפחות וזאת כדי להבטיח שצבע היסוד לא יספג וישאר על פני החלק.

3. תפקידו של הצבע היסוד הוא להיות המקשר בין החלק לצבע הסופי. הצבע יסוד האיכותי ביותר יהיה על בסיס פוליאסטר, חומר זה שנוא ע"י כל אנשי הצבע בגלל הקושי הרב בעבודה איתו. הוא סמיך מאוד וכאשר הוא מתייבש הוא מתקשה מאוד לרמת קושי של 50 rc, כלומר פני השטח שלו קשים מאוד כמעט כמו פלדה,מה שמאפשר ללטש אותו לרמה מאוד גבוה, אבל זה תהליך מאוד קשה וסזיפי.

4. ליטוש נוסף צריך לעשות במספר שלבים, גרעין : 180, 240, 320, 400, 600, 800, כאשר מגיעים לנייר האחרון אנו נקבל מוצר שנראה מושלם ובכל שלב צריך לעשות שימוש באבקת פחם כדי לוודא שאין חורים מיקרוסקופיים בחומר.

5. תהליך ניקיון ע"י לחץ אוויר.

7. ניגוב בבד מיוחד שנקרא קימברלי ולבסוף ע"י מטליות מיוחדות הנקראות tag rak, (נראות כמו תחבושת דביקה שתפקידה לאסוף את גרגירי האבק הקטנים ביותר).

8. אחרי היד האחרונה צריך לייבש את החלק בין 12 ל 18 דקות ואז לצבוע בלקה אקרילית עם אחוז הברק המבוקש, כאשר את הלקה עדיף לצבוע בשכבה דקה בפעם הראשונה ואז עוד פעמיים, המתנה בין יד ליד 5 דקות לפחות ואז לייבש 48 שעות לפני האריזה. הלקה חייבת להיות hs (כלומר בעלת אחוז מוצקים גבוה) מה שאומר שמירב החומר ישאר על החלק ולא יתנדף. אם החלק יעבור את כל התהליך הדבר יבטיח איכות גבוה ועמידות גבוהה לשריטות לאורך שנים. חשוב מאוד שכל חלק יהיה צבוע מכל הכיוונים ולא צד אחד בציפוי פורמייקה מה שעלול לגרום לקילוף בצבע.

לסיכום:

בין אם מדובר בארונות מטבח, נגרות בהתאמה אישית או ארונות, הריהוט שלכם עובר צביעה ועל מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר חשוב שהצביעה תיעשה בצורה הטובה והמקצועית ביותר.

חברת "זז דלת" הינה אחת החברות המובילות בתחום הצביעה בתנור, בזכות 2 מצבעות מתקדמות בהובלת צוות מומחים בתחום. עובדה זו  מאפשרת ללקוחות החברה ליהנות מעבודת נגרות אומן ברמת גמר הגבוהה ביותר.

המאמר נכתב ע"י אלי ויסמן, נגר אומן, אדריכל, מנהל מחלקת מחקר ופיתוח בחברת "זז דלת".